LEKCJA HISTORII W TARNOWIE

Dłuższa niż zwykle lekcja historii odbyła się w czwartek, 6.11.2014r. w Tarnowie- były to zajęcia łączone.

Uczyły się wspólnie wszystkie trzy starsze klasy - IV, V, VI. Prawdopodobnie była to dla nich duża dawka wiedzy, jak na jeden raz. Klasa IV odwiedziła Muzeum Etnograficzne, a w tym czasie klasy V i VI zwiedzały Muzeum Diecezjalne. Następnie wspólnie przyjrzeli się pomnikom nagrobnym Tarnowskich i Ostrogskich w tarnowskie katedrze, zmówili "Wieczne odpoczywanie..." w kryptach biskupów.

Tu i w Muzeum Diecezjalnym swą niezwykle bogatą wiedzą podzielił się z naszymi uczniami ks. Piotr Pasek.
      Z kolei Wielkimi Schodami wszyscy zeszli na Stary Cmentarz - tu nastąpiły chwile zadumy nad grobami               z minionych wieków, przy mogile powstańców z 1863r. i przy kaplicy ostatnich właścicieli  Tarnowa, książąt  Sanguszków. W drodze z zabytkowej nekropolii był czas, na zatrzymanie się przy Bimie, by potem dotrzeć do Ratusza. Tu nastąpiło zakończenie tej dość męczącej (fizycznie) lekcji.
      Mimo widocznego utrudzenia duża część grupy była wyraźnie zainteresowana, a nawet na koniec
została  pochwalona przez panią przewodnik ( nasi poprzednicy, podobno, nie byli najwdzięczniejszymi
zwiedzającymi).

PONIŻEJ "chwalić się" będą w swych sprawozdaniach sami uczestnicy lekcji (uczniowie).

W czwartek  06.11.2014r. byliśmy na wycieczce w Tarnowie. Na początku zobaczyliśmy pomnik
Jana Pawła II, który znajdował się obok Bazyliki Katedralnej, najważniejszej świątyni miasta i diecezji tarnowskiej.
Pani powiedziała nam, że jest to pierwszy pomnik postawiony naszemu papieżowi w Polsce. Odlany został z brązu.
                 Potem poszliśmy na tarnowski Rynek, który jest ulubionym miejscem rodzinnych spacerów tarnowian.
Otoczony on jest zabytkowymi renesansowymi kamieniczkami i renesansowym ratuszem pośrodku.
Następnie z księdzem Piotrem Paskiem, w charakterze przewodnika, poszliśmy do Muzeum Diecezjalnego, które
znajduje się tuż obok katedry. Były tam piękne rzeźby i obrazy malowane na drewnie. Według mnie niektórym
uczestnikom wycieczki trochę się nudziło podczas opowiadań księdza.
W tym muzeum w jednej z sal bardzo mi się podobały różne figurki przedstawiające świętych, Jezusa. W innej sali znajdowało  się 47 zabytkowych ściennych , pięknych zegarów, które próbowałem policzyć. Ciągle się myliłem.
               W Muzeum Okręgowym zaczęliśmy zwiedzanie od zbrojowni. Zobaczyliśmy tam stare pistolety, szable,
miecze i różne elementy zbroi rycerskiej. W kolejnej sali zobaczyliśmy portrety polskiej szlachty, w następnej
obejrzeliśmy piękną porcelanę. Podobał mi się wyjątkowo piękny  pozłacany zegar.
               Na końcu wycieczki udaliśmy się na Stary Cmentarz. Tam zobaczyliśmy dużo zabytkowych nagrobków,
a między nimi grób powstańców z powstania styczniowego.
                Ta wycieczka była bardzo udana - była pouczająca, gdyż wiele się dowiedziałem o historii Tarnowa.

MATEUSZ PROSOWICZ, KL.V