WYCIECZKA PRZYRODNICZA „USZYTA” na miarę czasów

Jak co roku, tak i jesień trwającego roku szkolnym 2020/2021 zapisała się w szkolnych wydarzeniach elementem przyrodniczej edukacji. Uwzględniając wszystkie wymogi epidemiologiczne, uczniowie  klas piątych udali się na wycieczkę. Była to wycieczka on-line, w której udział wzięli klasy piąte szkół podstawowych  z miejscowości Łukowa oraz Stare Żukowice. 

 

 

Na ten szczególny wyjazd uczniowie wybrali Warszawę i przepiękne tereny Ogrodu Łazienkowskiego, gdzie pod przewodnictwem pani Lidii wzbogacili swoją wiedze nt. „Królewskich botaników” .

A skoro botanika, to nie obyło się od poznania wielu niesamowitych ciekawostek na temat roślin, które można rok rocznie podziwiać w Łazienkach Królewskich. Nie zabrakło też informacji o zwierzętach, korzystających ze schronienia oraz pokarmu jaki mogą odnaleźć w warszawskich ogrodach.

Po tej wycieczce każdy uczeń bez trudu określi co to są gatunki rodzime, a co to gatunki egzotyczne. Wśród osobliwości poznanych podczas wycieczki była daglezja zielona, której igły wydzielają charakterystyczny zapach owocu cytrusowego, którego - podpowiedź znajduje się na fotografii. 

 

Kolejną ciekawostką, która zaintrygowała uczniów podczas wycieczki, było poznanie różnicy między kasztanowcem a kasztanem. Otóż, maron to owoc najbardziej szlachetnej odmiany kasztana jadalnego – drzewa, które często mylone jest z rosnącym w Polsce powszechnie kasztanowcem białym. 

(dodatek) Każde z tych drzew można zobaczyć również w Tarnowie, w Parku Strzeleckim.

 

Czy to wszystko co zapamiętali piątoklasiści z wycieczki? Oczywiście, że nie, ale chcąc dowiedzieć się więcej, polecamy wybrać się w tamte strony. 

Polecają uczniowie klas piątych wraz z panią od biologii . 

 

I jeszcze kilka słów uczniów po wycieczce: