Jak zmotywować dziecko do nauki?

        Martwisz się nauką swojego dziecka? Jeśli tak, to na pewno szukasz pomysłów, jak pomóc swojemu dziecku przezwyciężyć problemy z nauką. Głównym narzędziem wydaje się być motywacja, bez której ciężko osiągnąć cokolwiek. Każde dziecko stawia sobie inne cele. Jedne dzieci chcą być lekarzami, inne strażakami, jeszcze inne inżynierami. Ale oczekiwania rodziców wobec dzieci zawsze są te same. Rodzice po prostu chcą, aby dziecko dostało porządną edukację i w pełni z niej skorzystało odnosząc sukcesy w dorosłym życiu na polu zawodowym jak i osobistym. Obowiązkiem rodzica jest nie tylko posłanie dziecka do szkoły, ale również zachęcanie dziecka do nauki i pomaganie mu w niej, zwłaszcza na początku. Rodzice muszą niejako zareklamować dziecku naukę jako coś ciekawego i fascynującego, coś co da niesamowitą wiedzę i przeniesie w inny świat. Dzieci jednak są różne. Jedne szybko złapią bakcyla, inne później, jeszcze innym ciężko zainteresować się czymkolwiek. Jak radzić sobie z dziećmi, które mają problemy z nauką? Jak je motywować? Rodzicu, nie martw się. Skorzystaj z poniższych rad, to nie takie straszne jak myślisz.

1.Istota czytania

 Musisz wytłumaczyć dziecku, że czytanie książek jest bardzo ważne. Ale nie wystarczy dziecku tego po prostu powiedzieć. Trzeba mu to pokazać, zainteresować je. Jeśli w Waszym domu nie ma książek, dziecko nigdy nie widziało Cię z książką w ręku, nie miało czytanych bajek na dobranoc bardzo ciężko będzie mu się przekonać do czegoś, czego Ty sama nie robisz. W każdym domu powinna znaleźć się biblioteczka z książkami zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Również czytanie gazet czy magazynów jest dobre. Nie namawiaj jednak dziecka do czytania na siłę. Odniesie to skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli pokażesz mu, że czytanie sprawia Tobie przyjemność, dowiadujesz się ciekawych rzeczy dziecko też tak będzie chciało. Niech samo zdecyduje jakie książeczki, na jaki temat chce czytać. Ale pokazuj mu szereg możliwości, mnóstwo dziedzin.

2. Radość edukacji

 Nie narzucaj dziecku z góry wyników jakie ma osiągnąć. Naucz dziecko, aby czerpało radość z nauki, aby chciało się uczyć. Nauka powinna dziecku dostarczać wiedzy, być czymś naturalnym, a nie przymusem. Wyjaśnij dziecku dlaczego to, czego musi się nauczyć jest ważne, w czym mu pomoże, co wyjaśni, w co wprowadzi. Uczenie się tylko po to, by dostać dobrą ocenę nie gwarantuje, że dziecko skorzysta z przyswojonej wiedzy, ponieważ tego typu wiedza szybko ucieknie z głowy. Należy wzbudzać w dziecku ciekawość świata już od samego początku jego życia. Dziecko powinno też mieć odpowiednie warunki do nauki. Swój pokój, w którym może się skupić nad tym, co robi. Odpowiednie światło, biurko, narzędzia i materiały, które pomogą w nauce. I pamiętaj, nie zmusisz dziecka do nauki, ale możesz je w niej wesprzeć, zachęcić i zainteresować.

3. Wygórowane wymagania

 Wielu rodzicom wydaje się, że ich dziecko jest jedyne, niepowtarzalne i nad wyraz inteligentne. Często prowadzi to do tego, że oczekują od swoich dzieci zbyt dużo. Wielu rodziców próbuje realizować swoje niespełnione marzenia właśnie przez dzieci zmuszając je do nauki czegoś, co je kompletnie interesuje i zostania kimś, kim wcale nie chcą być. Jest to bardzo zła i krzywdząca dzieci praktyka. Po pierwsze, Twoje dziecko nie jest Tobą. Ma swoje zainteresowania, swoje pasje, które chce realizować. Po drugie zmuszając dziecko do nauki czegoś, czego nie chce zniechęcasz je do nauki czegokolwiek i kolokwialnie mówiąc po prostu obrzydzasz dziecku naukę. Nie wolno Ci tego robić. Nie oczekuj od swojego dziecka, więcej niż może zaoferować. Nie denerwuj się i nie krzycz, kiedy dziecko nie rozumie matematyki lub robi błędy ortograficzne. Zamiast tego usiądź z nim i poćwicz te dziedziny, z którymi ma problem. Jeśli dziecko zainteresuje się muzyką poślij je na lekcje gry na gitarze na przykład, a nie przymuszaj do baletu, bo Ty zawsze chciałaś zostać baleriną. Pozwól dziecku rozwijać swoje pasje i zainteresowania. To powinien być Twój cel – umożliwić dziecku realizację jego pasji.

4. Bądź przyjacielem dziecka

 Rodzice zawsze powinni pokazać dziecku, że są jego przyjaciółmi. Dziel się z dzieckiem swoimi opiniami, bierz czynny udział w jego zajęciach, wypytuj dziecko zawsze jak mu się podobało w szkole, czego się nauczyło, co ciekawego miało miejsce. Opowiadaj też o swoim dniu. Dzięki temu wzbudzisz w dziecku zaufanie, bo dziecko zobaczy, że nie chcesz tylko wyciągać informacji od niego, ale również dzielisz się swoimi przeżyciami. W końcu przyjaciele dzielą się ze sobą swoimi sekretami. Jeśli teraz nauczysz dziecko, że może przyjść do Ciebie z każdym problemem, będzie Ci łatwiej znaleźć z nim kontakt, gdy wejdzie w trudny wiek dojrzewania. Jako przyjaciel wyciągaj pomocną dłoń w problemach z nauką, siadaj z dzieckiem i czytajcie razem książki, rozmawiajcie o nich. Uczcie się od siebie nawzajem. Pokaż dziecku, że to co jest dla niego ważne, jest ważne również dla Ciebie.

5. Kontrola czasu

 Staraj się nauczyć dziecko działania według pewnego schematu. Naucz je, aby zawsze po powrocie ze szkoły zjadło obiad, odpoczęło, a potem codziennie znalazło czas na naukę i odrobienie zadania domowego. Niech dziecko nauczy się gospodarować czasem tak, aby nie zabrakło go ani na naukę, ani na przyjemności. Dzięki temu łatwiej będzie się dziecku odnaleźć w otaczającym go świecie teraz, jak i w przyszłości. Synchronizacja i plan to bardzo ważne elementy, które ułatwią życie.

6. Motywacja do chodzenia do szkoły

Motywacja do chodzenia do szkoły. Staraj się przedstawić dziecku szkołę z samymi pozytywami, z jak najlepszej strony. Dziecko nie powinno się jej bać, ale chodzić do niej z entuzjazmem i ciekawością. Mów dziecku, że przed nim kolejny fascynujący dzień, w którym dowie się i nauczy nowych rzeczy. Wiadomo, że w szkole dziecko pozostaje poza Twoją kontrolą, nie ma Cię tam, nie stoisz ciągle nad dzieckiem i nie patrzysz co ono robi. Ale to Twoja rola, aby nauczyć dziecko prawidłowego zachowania w szkole wobec kolegów i nauczycieli, oraz odpowiedniego podejścia do nauki. Nie strasz dziecka szkołą, bo możesz je skutecznie do niej zniechęcić na bardzo długo.

7. Radość z sukcesów

Świętuj z dzieckiem każdy odniesiony przez niego sukces, nie ważne czy jest to duży krok, czy malutki kroczek. Dziecko dostało 6 za rysunek? Świetnie, pochwal dziecko, uściskaj, powieście rysunek na lodówce, niech każdy widzi. W ten sposób zmotywujesz i zachęcisz dziecko do odnoszenia kolejnych sukcesów.

8. Szczere chęci

 Naucz swoje dziecko, aby dawało z siebie zawsze 100%, nie ważne co robi. Będzie to skutkować sukcesami, jeśli dziecko do wszystkiego będzie podchodzić z pełnym zaangażowaniem i koncentracją. Wiadomo, że słabsze dzieci potrzebują większego przewodnictwa, niż te, którym nauka przychodzi z łatwością. Zawsze kontroluj dziecko, ale niech to będzie kontrola przyjacielska, niosąca pomoc i pochwały, a nie krzyk i krytykę.

9. Nauka

 Techniki nauki są różne i jest ich naprawdę wiele. Na każde dziecko będzie działało coś innego. Jedno dziecko świetnie będzie się uczyło z samego podręcznika, inne będzie musiało robić notatki, jedno dziecko będzie uczyło się na głos, inne w ciszy. Pomóż dziecku odnaleźć jego własny styl nauki, naprowadź je, podpowiadaj. Często rodzice są sfrustrowani, kiedy dziecko nie ma najlepszych ocen w szkole i nie potrafi się czegoś nauczyć. A czy pomyśleliście drodzy rodzice, że może dziecko nie umie się uczyć? Poszukajcie odpowiedniej dla dziecka metody przyswajania wiedzy.

10. Zdrowe nawyki żywieniowe

 Rodzice powinni zadbać o zdrową dietę dziecka, bogatą w witaminy i minerały. Jeśli dziecko zdrowo się odżywia, jest syte, może spokojnie skupić się na nauce, a nie na myśleniu o jedzeniu czy problemach związanych z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Dziecko nie wie, czy to co je jest dla niego dobre, czy nie. To Ty, jako rodzic jesteś odpowiedzialny za to, co znajdzie się na talerzu dziecka. Dzięki odpowiedniej diecie mózg pracuje lepiej i wydajniej, łatwiej się można skoncentrować, czujemy się lekko i syto. Pamiętaj o włączeniu w dietę dziecka produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów, warzyw czy owoców. Pokaż mu, że Ty również odżywiasz się w ten sposób. Eksperymentujcie z jedzeniem. Staraj się przygotowywać posiłki samodzielnie. Takie są dużo zdrowsze i dostarczą większej ilości składników odżywczych.