Wtorek, 2018-01-23

Fernandy, Jana

Konkurs Mitologiczny

Jesteś tu: » Strona główna - Aktualności szkolne » KONKURSY » Konkurs Mitologiczny

SZKOLNY KONKURS WIEDZY MITOLOGICZNEJ - 2016r.

Cele konkursu:

•   utrwalanie i bogacenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej
  •  kształcenie umiejętności wykorzystywania wiedzy z tego zakresu w praktyce (konkurs)
  • kształtowanie postawy zdrowej rywalizacji w atmosferze dobrej zabawy

Organizacja konkursu:

•   TERMIN

5 maja 2016r. (czwartek), godz. 10.30

Zmiana terminu!!!!!!!!!

Konkurs odbędzie się 12 maja 2016r. (czwartek) godzina 10.30

•   UCZESTNICY:

Uczniowie klas V- VI

•     JURY KONKURSU: Wybrani nauczyciele

NAGRODY: Wartościowe nagrody dla trójki laureatów oraz symboliczne dla  pozostałych uczestników.

REGULAMIN KONKURSU

Obowiązuje znajomość podanych niżej mitów wyłącznie z "Mitologii" J. Parandowskiego, pojęć typu: mitologia. mit, atrybut, domena..., znajomość popularnych mitologicznych frazeologizmów. Uczniowie powinni znać również rzymskie odpowiedniki imion greckich bogów olompijskich.

MITY:

1) "Narodziny świata" - od str. 36 do str. 40 ( do zdania:"Jak wprzódy dostojny                                  Uranos, tak obecnie Kronos...")

2) "Olimp" - cały rozdział (str. 55 - str. 55)

3) Prometeusz  - od str. 44 (od zdania:"Inne podania głosiły, że człowiek jest

tworem jednego z tytanów...")

do str. 47 ( do zdania:" Jego próżne jęki spadały w przepaść

gór jak martwe kamienie.")

4)  Syzyf - od str. 206 do 208  ( do zdania:"Już jest Syzyf bliski celu i zawsze coś

mu kamień z rąk wyrywa...")

5) Dedal i Ikar  - od str. 213 (od zdania: "Tymczasem Minos panował na Krecie")

do str. 215 ( do zdania: "Wyspę, na którą spadł Ikar, nazwano

Ikarią, a morze...")

ZASADY KONKURSU

I ETAP

Wszyscy uczestnicy posiadają po 3 szanse (punkty)

Każdy z uczestników odpowiada kolejno na jedno pytanie w ciągu trzech tur;

brak odpowiedzi lub błędna odpowiedź oznacza stratę jednego punktu.

II ETAP

Do tego etapu przechodzą zawodnicy, którzy zachowali przynajmniej jedną szansę (punkt). Zawodnicy poprawnie odpowiadający wskazują następnego do odpowiedzi.

Jeżeli zawodnik pierwszy udzieli pozytywnej odpowiedzi, wskazuje na dowolnego zawodnika. Jeśli odpowiedź wyznaczonego jest błędna, odpowiada kolejny wyznaczony przez zawodnika nr 1.

III ETAP - FINAŁ

Do finału przechodzą trzej zawodnicy, którzy nie stracili szans. Rywalizację rozpoczynają z tą samą liczbą szans - 3. Pierwszy odpowiada zawodnik, który wylosuje karteczkę z numerem 1. Jeśli udzieli prawidłowej odpowiedzi, on przejmuje prawo wskazania kolejnego odpowiadającego. Odpowiedź nieprawidłowa sprawia , że na kolejne pytanie odpowiada uczestnik z numerem 2. Zawodnicy walczą  o swoje szanse (bronią ich), starając się wyeliminować swoich rywali.

Pomyłki w nazwach własnych uznawane są za błędy.

Wygrywa ten, kto jako ostatni zachowa chociaż jedną szansę.

CZAS na odpowiedź - 10 sekund.

GRAMY DO MOMENTU WYCZERPANIA PYTAŃ.