ankieta

Czy podoba Ci się nasza strona?

Pokaż wyniki
newsletterstatystyki
  • Odwiedziło nas: 266968 osób
  • Do końca roku: 20 dni
  • Do wakacji: 197 dni
kalendarz

Wtorek, 2018-12-11

Imieniny:

Biny, Damazego
kalendarz koniec
Logo BIP

Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Jesteś tu: » Strona główna - Aktualności szkolne » Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Jesienna wycieczka nie jest zła...

     Jesienna, bo odbyła się 19 października. Wybraliśmy się grupą złożoną z czterech klas (III-VI) do Jaskini "Raj" i oblęgorka. Charakter wycieczki można by określić jako przyrodniczo -historyczn - literacki. Z każdej z tych dziedzin wiedzy nam nieco przybyło, a i wrażeń nie brakowało. Upału nie było, a chmury zwyciężyły ze słońcem. Mimo to humory dopisywały - aż nadto.


  Co o tym sądzą uczniowie, znajdzie się poniżej już w tym tygodniu. 
INFORMACJE I KOMENTARZE KILKORGA UCZNIÓW:

 

      Najpierw byliśmy w Centrum Neandertalczyka; tam mogliśmy się  zapoznać z tym, jak żył neandertalczyk, co jadł, jak walczył, co robił w wolnym czasie. Najbardziej z tejwystawy podobobała mim się makieta mamuta, która była naturalnych rozmiarów oraz wygląd niedźwiedzia jaskiniowego, którego zarys znajdował się na ścianie i mogliśmy się z nim zmierzyć.

 

                                                                              / Julia B. - kl. IV/

 

 

 

      Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Neandertalczyka. Nie było duże i nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Myślałam, że będzie ciekawsze. Były tam makiety prehistorycznych ludzi, zwierząt, kilka czaszek, broń i narzędzia z kamienia, którymi posługiwano się w tamtych czasach. Po wystawie oprowadzał nas audioprzewodnik, chyba trochę za szybko.

 

                                                                        /Magdalena M. - kl. VI/

 

 

       W Jaskini "Raj" widzieliśmy chyba wszystkie rodzaje zjawisk krasowych: stalaktyty. stalagmity, stalagnaty, draperie itd. Najpiękniej było w czwartej z pięciu komór, ponieważ niemal każdy stalagmit przypominał coś innego - jeden słonia, drugi sowę, trzeci mikołaja albo jakiegoś krasnoludka i takich "postaci" było bardzo dużo.

 

                                                                    / Radosław W. - kl. VI/

 

 

      Mnie osobiście najbardziej podobała się Sala Złomisk [ w Jaskini Raj], w której znajduje sie naciek w kształcie baranka ze spadochronem oraz Sala Stalaktytowa, w ktorej są ogromne ilości stalaktytów o różnej wielkości i barwie.

W jaskini panował specyficzny wilgotny mikroklimat i dlatego wyszedłem z niej z kroplami na ubraniu.

      Ostatnim etapem naszej wycieczki było muzeum: Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk został podarowany pisarzowi przez społeczeństwo polskie w 1900r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. W muzeum widzieliśmy meble, które H. Sienkiewicz przywiózł z Warszawy, wiele portretów, zdjęć rodzinnych, pamiątek z wypraw. Mnie najbardziej podobał się pokój, w którym znajdowały się pamiątki i trofea z wypraw pisarza, m.in. róg nosorożca. Na wystawie widzieliśmy również drewniane pióro, którym Sienkiewicz napisał wiele swoich dzieł.

Końcowym etapem zwiedzania Muzeum H. Sienkiewicza było przejście do pomieszczenia w piwnicach, gdzie obejrzeliśmy multimedialną prezentację, przedstawiającą podróż pisarza do Afryki: listy do znajomych i rodziny, opis trasy, przebieg wyprawy oraz kulisy tworzenia powieści "W pustyni i w puszczy"

 

                                                                             

                                                                        /Jakub W. - kl. V/

                 

 

Zapraszamy do galerii

Strona głównaPoleć nasLista mailingowaNapisz do nas