Sobota, 2018-01-20

Fabioli, Miły

Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Jesteś tu: » Strona główna - Aktualności szkolne » Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Wycieczka - Jaskinia "Raj" - Centrum Neandertalczyka- Muzeum Sienkiewicza

Jesienna wycieczka nie jest zła...

Jesienna, bo odbyła się 19 października. Wybraliśmy się grupą złożoną z czterech klas (III-VI) do Jaskini "Raj" i oblęgorka. Charakter wycieczki można by określić jako przyrodniczo -historyczn - literacki. Z każdej z tych dziedzin wiedzy nam nieco przybyło, a i wrażeń nie brakowało. Upału nie było, a chmury zwyciężyły ze słońcem. Mimo to humory dopisywały - aż nadto.

Co o tym sądzą uczniowie, znajdzie się poniżej już w tym tygodniu.

INFORMACJE I KOMENTARZE KILKORGA UCZNIÓW:

Najpierw byliśmy w Centrum Neandertalczyka; tam mogliśmy się  zapoznać z tym, jak żył neandertalczyk, co jadł, jak walczył, co robił w wolnym czasie. Najbardziej z tejwystawy podobobała mim się makieta mamuta, która była naturalnych rozmiarów oraz wygląd niedźwiedzia jaskiniowego, którego zarys znajdował się na ścianie i mogliśmy się z nim zmierzyć.

/ Julia B. - kl. IV/

Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Neandertalczyka. Nie było duże i nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Myślałam, że będzie ciekawsze. Były tam makiety prehistorycznych ludzi, zwierząt, kilka czaszek, broń i narzędzia z kamienia, którymi posługiwano się w tamtych czasach. Po wystawie oprowadzał nas audioprzewodnik, chyba trochę za szybko.

/Magdalena M. - kl. VI/

W Jaskini "Raj" widzieliśmy chyba wszystkie rodzaje zjawisk krasowych: stalaktyty. stalagmity, stalagnaty, draperie itd. Najpiękniej było w czwartej z pięciu komór, ponieważ niemal każdy stalagmit przypominał coś innego - jeden słonia, drugi sowę, trzeci mikołaja albo jakiegoś krasnoludka i takich "postaci" było bardzo dużo.

/ Radosław W. - kl. VI/

Mnie osobiście najbardziej podobała się Sala Złomisk [ w Jaskini Raj], w której znajduje sie naciek w kształcie baranka ze spadochronem oraz Sala Stalaktytowa, w ktorej są ogromne ilości stalaktytów o różnej wielkości i barwie.

W jaskini panował specyficzny wilgotny mikroklimat i dlatego wyszedłem z niej z kroplami na ubraniu.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było muzeum: Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk został podarowany pisarzowi przez społeczeństwo polskie w 1900r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. W muzeum widzieliśmy meble, które H. Sienkiewicz przywiózł z Warszawy, wiele portretów, zdjęć rodzinnych, pamiątek z wypraw. Mnie najbardziej podobał się pokój, w którym znajdowały się pamiątki i trofea z wypraw pisarza, m.in. róg nosorożca. Na wystawie widzieliśmy również drewniane pióro, którym Sienkiewicz napisał wiele swoich dzieł.

Końcowym etapem zwiedzania Muzeum H. Sienkiewicza było przejście do pomieszczenia w piwnicach, gdzie obejrzeliśmy multimedialną prezentację, przedstawiającą podróż pisarza do Afryki: listy do znajomych i rodziny, opis trasy, przebieg wyprawy oraz kulisy tworzenia powieści "W pustyni i w puszczy"

/Jakub W. - kl. V/