Sobota, 2018-12-15

Celiny, Ireneusza

Osmoza, plazmoliza, turgor - terminy nie obce klasie siódmej

Jesteś tu: » Strona główna - Aktualności szkolne » Osmoza, plazmoliza, turgor - terminy nie obce klasie siódmej

Osmoza, plazmoliza, turgor - terminy nie obce klasie siódmej

W dniu 23 listopada 2018 roku klasa siódma uczestniczyła w interdyscyplinarnych warsztatach organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.

Zajęcia warsztatowe odbywające się w ramach „Spotkań z nauką” nosiły tytuł „ Może pan się o mnie oprze pan tak więdnie panie koprze …” Uczniowie klasy siódmej metodą doświadczalną zdobyli wiedzę na temat osmozy, jaka zachodzi w komórkach roślinnych na przykładzie ziemniaka, marchwi, ogórka i cebuli. Uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty i przeprowadzili obserwację mikroskopowe plazmolizy w komórkach skórki łuski spichrzowej cebuli. Dowiedzieli się również jak uratować zwiędnięte tulipany oraz dlaczego nie powinno się zbyt wcześnie przed obiadem solić ogórki na mizerię.

Zajęcia były urozmaicone mini wykładem, który usystematyzował trudne zjawiska zachodzące w przyrodzie.