„Cudze chwalicie, swego nie znacie” półkolonia

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tym hasłem można by podsumować pełen atrakcji półkolonijny tydzień zorganizowany dla uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Łukowej.

W dniach 28 czerwca do 2 lipca trzydzieści troje dzieci podróżowało po bliższych i dalszych zakątkach Tarnowa, uzmysławiając sobie, że nie trzeba dalekich podróży, by świetnie się bawić i zdobywać nową wiedzę oraz doświadczenia i umiejętności.

Pierwszy dzień był dosłownie malowniczy – uczniowie odwiedzili Zalipie. Po poznaniu jego historii wzięli udział w warsztatach w Domu Malarek, poznając tym samym słynną na całą Europę tradycję ludowego malarstwa. Następnie przejechali do Olesna, gdzie spędzili czas na prawdziwie wakacyjnej zabawie – obejrzeli film „Kaczki z dzikiej paczki”, grali w kręgle i bawili się na świeżym powietrzu.

We wtorek celem podróży były Ciężkowice. Pogoda sprzyjała, więc wędrówka po Skamieniałym Miasteczku była prawdziwą przyjemnością. Skały, w których zaklęte są legendyi olbrzymi las pozwoliły przenieść się do innego, baśniowego wymiaru. Interesująca prelekcja w Muzeum Przyrodniczym uwrażliwiła zaś wycieczkowiczów na piękno i wartość przyrody, co współcześnie, staje się jedną z cenniejszych lekcji.

Kolejny dzień dzieci spędziły w Centrum Aktywnego Wypoczynku „Borek”. Wzięły tam udział w zajęciach edukacyjnych „Wielka wyprawa szkolnym szlakiem solnym”, następnie korzystały z bazy „Borka”, bawiąc się i aktywnie spędzając czas.

Tematy „solne” miały swoją wielką kumulację w czwartek, kiedy to celem wędrówki była Kopalnia Soli w Bochni. Fascynujące historie opowiedziane przez przewodnika i tajemnicze podziemne przestrzenie na pewno zapadną w pamięci na długo. Ponadto, dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in., że: ćma wcale nie musi być szara; są motyle, które udają ptaki a niektóre owady są całkiem podobne do aligatorów lub umieją udawać pingwiny… - te zaskakujące sformułowania okazały się faktami – co potwierdził przewodnik w Muzeum Motyli w Bochni, w którym zakończył się przedostatni dzień półkolonii.

Finał tego aktywnego tygodnia miał miejsce w  „Szarej Sowie” w Zawadzie. Dzieci mogły do cna wykorzystać swoje pokłady energii, korzystając z przygotowanych tam atrakcji, a przede wszystkim z Parku Linowego, gdzie nawet najmniejsi  uczestnicy odważyli się przejść po linach.

Pozytywne zmęczenie, niewymuszona radość i pełna frekwencja każdego dnia pokazały, że półkolonia zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. św. Kingi w Łukowej okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziękujemy dzieciom – bo bez nich ta półkolonia by nie zaistniała, rodzicom – za zaufanie i chęć współpracy, nauczycielom sprawującym opiekę oraz pani dyrektor za wysiłek włożony w organizację tej kilkudniowej imprezy. Życzymy udanych wakacji i niezapomnianych wrażeń – takich, jakie półkolonia wzbudziła w jej uczestnikach.