Zajęcia na świetlicy

Kierownik Świetlicy:

mgr Monika Szatko

Świetlica szkolna jest pozalekcyjną formą dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej działalności szkoły. Nadrzędnym celem naszej pracy jest zapewnienie dzieciom opieki w godzinach pracy rodziców, w warunkach sprzyjających ich harmonijnemu rozwojowi psychofizycznemu.

Nauczyciele pracujący w naszej świetlicy pracują zgodnie z rocznym planem pracy. Poprzez realizację tego planu, kształtujemy u dzieci rozwój zainteresowań, umiejętność spostrzegania, kształcimy pamięć, wyobraźnię, pomysłowość, wdrażamy zasady estetyki życia codziennego.

Zabawa jest obok nauki podstawową formą aktywności dzieci. Dlatego dzieci mają czas na dowolne zabawy zgodne z upodobaniami.

ZAJĘCIA NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Zajęcia programowe

Realizowane są według opracowanego tygodniowego planu pracy wychowawczo- dydaktycznej.

Zajęcia sportowe

Prowadzone są codziennie w różnej formie, w miarę możliwości dzieci wychodzą na boisko, plac zabaw, a gdy pogoda nie pozwala dzieci na korytarzu szkolnym lub w sali gimnastycznej bawią się wspólnie.

Zajęcia dydaktyczne

Dzieci mogą wykazać się wiedzą rozwiązując krzyżówki, szarady, labirynty czy rozsypanki literowe. Ta forma rozrywki intelektualnej rozwija logiczne myślenie. W świetlicy można przygotować się do lekcji bądź różnego typu konkursów. Wychowawcy pomagają tłumacząc niezrozumiałe dla uczniów wątki.

Zajęcia manualne

Wyzwalają w dzieciach twórcze ekspresje. Możliwość wykorzystania różnorodnych technik pozwala wyzwolić w dziecku autentyczną radość tworzenia. W świetlicy dzieci codziennie mogą wykonywać prace plastyczne – techniczne.

Kółko szachowe

Podczas zajęć dzieci poznają podstawy i taktykę gry w szachy a także ukierunkowane są na własny sposób myślenia. Udział w zajęciach jest dobrowolny. Nauka gry w szachy stwarza uczniom nieograniczone możliwości wykazania inicjatyw, ćwiczy pamięć, koncentruje uwagę, a ponad to inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego myślenia.

Zajęcia fotografii

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami fotografii i filmu, poznają proces przygotowania i tworzenia sesji fotograficznej oraz obróbki zdjęć.

Zajęcia muzyczne

Zabawy muzyczne, gry na instrumentach wprowadzają dzieci w fascynujący świat rytmów i dźwięków oraz umożliwiają wielopłaszczyznową naukę.

Zajęcia robotyki i programowania

Zajęcia poszerzają wiedzę techniczną oraz rozbudzają pasję do tworzenia. Uczniowie poprzez naukę i zabawę rozwijają kreatywność, logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość, a także wyciągają wnioski z podejmowanych działań. Ponadto uczą się pracy w zespole i rozwiązywania problemów.

Priorytetem w pracy opiekuńczo- wychowawczej jest bezpieczeństwo uczniów. Wychowawcy świetlicy dbają, by każde dziecko miło i efektywnie spędzało czas w szkole przed lekcjami i po ich ukończeniu.

Świetlica w naszej szkole jest miejscem, gdzie można miło i pożytecznie spędzać czas.